Blog

TOP 10 atrakcji w Cieszynie – co warto zobaczyć?

Blog

Mało jest tak rozpoznawalnych miejscowości jak Cieszyn, które jednocześnie byłyby tak niewielkie. To liczące nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców miasteczko każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów. Co sprawia, że Polacy (i nie tylko) tak chętnie odwiedzają Cieszyn i jego okolice? Powodów jest wiele, a w naszym wpisie zaprezentujemy 10 z nich. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie znajdują się najciekawsze atrakcje tego miasteczka czy najwyżej oceniana pizza Cieszyn, tutaj znajdziesz odpowiedzi!

10. Cieszyński Rynek

Punktem, który powinien bezwzględnie zobaczyć każdy turysta odwiedzający Cieszyn jest zabytkowy rynek tego miasteczka. Eleganckie kamieniczki przypominają o dawnej świetności miasta, a klimatu temu miejscu dodaje unikatowy układ przestrzenny – a dodatkowo, stąd wszędzie jest blisko i każdy hotel Cieszyn, każda restauracja Cieszyn stoi przed nami otworem. Rynek w Cieszynie każdy turysta powinien zobaczyć choćby jeden raz!

9. Góra Zamkowa

Góra Zamkowa to miejsce, w którym rozpoczęło się Cieszyńskie osadnictwo. Znajduje się tu między innymi jedna z najstarszych chrześcijańskich świątyń w naszym kraju – słynna Rotunda – a także XIV-wieczna Wieża Piastowska, a także Pałac Myśliwski Habsburgów. Roztaczają się z niej również fantastyczne widoki na Cieszyn i całą okolicę miasteczka – miejsce to warto zobaczyć zwłaszcza jesienią.

8. Zamek w Dzięgielowie

Skoro już o zamkach mowa – w niedalekiej odległości od Cieszyna znajduje się Dzięgielowo, a w nim naprawdę niedoceniane zamczysko. Trzy ze skrzydeł budynku otaczają stosunkowo niewielki, lecz z pewnością urokliwy dziedziniec budynku. Czwarte zaś przylega bezpośrednio do niego. Zachowała się również zamkowa kaplica – ją również warto zobaczyć wybierając się w odwiedziny do omawianego zamku.

7. Studnia Trzech Braci

Kolejny na naszej liście zabytek nawiązuje bezpośrednio do początków Cieszyna – czyli aż do IX wieku. Dwie z jej ścian zawierają tekst o początkach miasteczka – jedna po polsku, zaś druga po łacinie. Na trzeciej ze ścian znajduje się płaskorzeźba Jana Raszki przedstawiająca Bolka, Leszka i Cieszka – synów króla Leszka III i prawdopodobnych założycieli Cieszyna.

6. Wenecja Cieszyńska

Niedaleko wyżej wspomnianej studni znajduje się tak zwana Cieszyńska Wenecja – pełne uroku, ustronne miejsce, również ściśle związane z historią miasta. Turyści odwiedzający Cieszyn zgodnie przyznają, że jest to jedno z najbardziej magicznych miejsc, jakie miasteczko ma do zaoferowania. Bez wątpienia duża w tym rola niesamowicie klimatycznych domków dawnych rzemieślników – obecnie w niejednym z nich prowadzona jest restauracja Cieszyn.

5. Park Mieszka I

Park Mieszka I jest częścią rezerwatu “Lasek Miejski nad Puńcówką” – jest to idealne miejsce, by w ciszy i spokoju wypocząć i oderwać się od świata. Znajduje się tu również przedwojenny pomnik Mieszka, spoglądającego z oddaniem na swój kraj. Z pewnością warto wykonać w tym miejscu pamiątkową fotografię z wycieczki po Cieszynie i okolicach.

4. Kirkut

W Cieszynie znajdują się również dwa żydowskie cmentarze – jeden z nich jest stary, drugi nowy. Znajdują się one po przeciwnych stronach ulicy, dlatego warto zobaczyć je “za jednym razem”. Choć znajdujące się tu nagrobki są zabytkami, możemy wejść na teren obu tych cmentarzy, by przespacerować się między nimi. Stary cmentarz kryje ponad 1.500 nagrobków, a niektóre z nich pochodzą jeszcze z końca XVII wieku.

3. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Dla spragnionych kontaktu z nauką, a także z lokalną kulturą idealnym punktem wycieczki będzie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Znajdziemy tutaj szereg eksponatów w ciekawy i nietuzinkowy sposób prezentujący dotychczasową historię okolic Cieszyna oraz jego mieszkańców. Muzeum znajduje się bardzo blisko rynku, co sprawia, że zwiedzenie go bardzo łatwo pogodzić z pozostałymi punktami wycieczki.

2. Drewniany kościół w Zamarskach

Wybudowany w XVIII wieku drewniany kościółek od dawna przyciąga turystów do niewielkich Zamarsk. Niewielu wie jednak, że tak naprawdę został on dobudowany do znajdującej się tu znacznie wcześniej wieży. Jego budowę ufundował Henryk Fryderyk Wilczek. Kościół ten jest jedną z najsłynniejszych atrakcji ziem cieszyńskich – warto z pewnością zatrzymać się tu chociaż na chwilę.

1. Hotel Liburnia

Gdy już zmęczycie się zwiedzaniem, i najdzie was głód, ratunkiem będzie aromatyczna i pyszna pizza Cieszyn w naszym Hotelu Liburnia. Znajdzie się tu miejsce dla każdego głodnego turysty – a, jeśli rozplanować wasze zwiedzanie na kilka dni, będziecie mieli gdzie się zatrzymać, ponieważ nasz hotel oferuje wiele zróżnicowanych pokoi do wynajęcia w Cieszynie, a także masę dodatkowych atrakcji.

Czeka na was, między innymi, odprężająca i regenerująca kąpiel w spa Cieszyn, rozgrzewający posiłek jaki oferuje restauracja Cieszyn znajdująca się w hotelu, a po wszystkim odprężycie się w bogato wyposażonym pokoju. Liburnia to zdecydowanie hotel w Cieszynie, który powinien być punktem obowiązkowym podczas wycieczki w nasze strony.