Cieszyn

Położenie geograficzne Cieszyna sprawia, że jest to ciekawy punkt turystyczny i dobra baza wypadowa na dalsze wycieczki, ponieważ graniczy z Republiką Czeską, z którą połączony jest trzema mostami, w tym jednym o wyjątkowej architekturze w kolorze różowym. Niedaleko także do Ustronia- 10km i Wisły -20km.

ATRAKCJE W OKOLICY:

„CIESZYŃSKA WENECJA”
Dzielnica Cieszyna, zwana popularnie Wenecją, znajduje się nad kanałem Olzy, Młynówką. To pełne uroku, ustronne miejsce, ściśle jest związane z historią miasta. Początki sięgają XVI wieku, kiedy Młynówka, spełniając wobec cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego ważne funkcje obronne, była dla miasta miejscem strategicznym, co powodowało, że wzdłuż potoku osiedlali się lokalni rzemieślnicy z biegiem czasu tworzący rodzimy przemysł. Tu powstał tartak, elektrownia i młyn zasilany wodami Młynówki. Obecnie okolica straciła gospodarcze znaczenie, stając się miejscem wernisaży artystów, romantycznych spacerów Cieszynian i osób odwiedzających miasto.

CIESZYŃSKI BROWAR ZAMKOWY
Browar powstał w 1846 roku za panowania Habsburgów. Działa do dziś. Produkuje się w nim m.in. piwo znane pod nazwą Cieszyńskie – jasne i ciemne, z lekką goryczką.

ZAMEK KSIĄŻĄT CIESZYŃSKICH Z PANORAMĄ MIASTA
Początkowo istniał w tym miejscu gotycki zamek książąt cieszyńskich. Zachowała się z niego tylko 24-metrowa (8-kondygnacyjna) wieża Piastowska na rzucie kwadratu z XIV w. Jest zbudowana z kamienia. Można z niej podziwiać panoramę miasta. Drugim cennym obiektem jest rotunda św. Mikołaja – dawna kaplica zamkowa z XI/XII w. zbudowana z ciosów kamiennych, przebudowana w XIII w., a następnie w XIX w., otynkowana.

RYNEK (XV/XVI W.)
Rynek w Cieszynie został wzniesiony na przełomie XV i XVI w., na jego terenie znajdują się kamienice podcieniowe (zach. pierzeja), kamienice barokowe, klasycystyczne, eklektyczne zbudowane w XVII-XVIII w, na starszych fundamentach, przebudowane zaś w XIX w.

RATUSZ (XVI W.)
Tutejszy ratusz zbudowano w XVI w., odbudowano po wojnie 30-letniej i przebudowano w 1800 r. Obecnie ma formę barokowo-klasycystyczną, jest dwupiętrowy, z wieżą.

POBLISKIE ATRAKCJE W CZECHACH:

BROWAR RADEGAST (30KM)
Nowoczesny browar o dużych zdolnościach produkcyjnych. Kamień węgielny pod jego budowę położono w 1966 roku. Ten morawski browar otrzymał swoją nazwę od mitycznego bożka Radegasta, którego stare plemiona pogańskie czciły jako boga ognia, słońca, urodzaju i gościnności.

WIELKA CZANTORIA (20KM)
Narodowy rezerwat przyrody o powierzchni 337 ha, założony w roku 1987. Znajduje się tu rozległy kompleks łąk białokarpackich z rozpowszechnionymi drzewami. Występują tu również cenne i chronione ciepłolubne rośliny i zwierzęta.

PARK ZDROJOWY W KARWINIE (15KM)
Ma powierzchnię 22 ha, został założony w 1895r. jako park krajobrazowy. Jest ozdobiony przez liczne fontanny czy rzeźby, a najważniejsza z nich to „Żywe źródło” – symbol parku. Atrakcją jest również ponad 100 letni dom oraz budynek sanatorium, który do dziś dnia służy kuracjuszom.

SZLAKI SPACEROWE:

trasy spacerowe w Cieszynie

szlaki spacerowe w Cieszynie

W samym Cieszynie znajduje się ponad 15 tras spacerowych, m.in.:
– Szlak Cieszyńskiej Moderny
– Szlak Książąt Cieszyńskich – Habsburgów
– Szlak via Sacra

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi wpisami na blogu: Kulturalnie w Cieszynie Weekend w Cieszynie Szlakiem Cieszyńskich smaków Jak zorganizować czas w Cieszynie?

x (x)