Blog

atrakcje cieszyn

City Break – dlaczego Cieszyn?

Blog

 Spis treści:

  1. Co to znaczy city break? Dlaczego warto wybrać Cieszyn?
  2. Kilkudniowa wycieczka do Cieszyna – propozycje atrakcji
  3. Habsburski Pałac Myśliwski i Zamek Cieszyn na Wzgórzu Zamkowym
  4. Browar Zamkowy Cieszyn
  5. Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Muzeum Drukarstwa
  6. Stary i Nowy Cmentarz Żydowski
  7. Cieszyn – program city break w hotelu Liburnia

City break to modny ostatnimi czasy termin, który oznacza szybki, kilkudniowy wypad do innego miasta i zwiedzenie najciekawszych w nim miejsc. Co prawda w przypadku Cieszyna kilkudniowy pobyt może nie wystarczyć aby zobaczyć wszystkie atrakcje. Z pewnością pozwoli zapoznać się z najważniejszymi i da apetyt na powrót do tego cudnego miasta. Oto garść wskazówek, jak spędzić niezapomniane chwile nawet podczas krótkiego pobytu w Cieszynie!

Co to znaczy city break? Dlaczego warto wybrać Cieszyn?

Idea city break to popularny i ciekawy sposób na podróżowanie w zabieganych czasach. Weekendowy zwykle wypad do popularnego turystycznie miasta pozwala poznać najciekawsze miejsca i jest świetną odskocznią od trudów codzienności. Dzięki temu, że nie trwa długo, może być celebrowany nawet co weekend! Zwykle wybierane są miasta zagraniczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zwiedzać w obrębie własnego kraju. W Cieszynie można nawet upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, gdyż po drugiej stronie rzeki Olzy znajduje się czeska strona miasta! Polski Cieszyn zaś to miasto pełne tajemnic do odkrycia, przepięknej architektury do zobaczenia i historii do poznania. Kilkudniowy pobyt w stylu city break w Cieszynie nie pozwoli nawet na chwilę nudy!

Kilkudniowa wycieczka do Cieszyna – propozycje atrakcji

Mając do dyspozycji kilka dni co prawda może być trudno zobaczyć absolutnie wszystko, co Cieszyn ma do zaoferowania, ale będzie to na pewno dobry tego przedsmak i okazja do świetnego wypoczynku. Mimo wszystko formuła city break wymusza dość spore zagęszczenie aktywności, ale pozwoli to spróbować szerokiego ich spektrum.

Habsburski Pałac Myśliwski i Zamek Cieszyn na Wzgórzu Zamkowym

Cieszyn to miasto idealne do spacerów, zarówno tych niespiesznych, jak i bardziej intensywnych – na przykład do nordic walkingu. Wzgórze Zamkowe to poza Starym Miastem najchętniej odwiedzana okolica, która obfituje nie tylko w piękne tereny zielone, ale i nietuzinkowe zabytki. Choć po samym Zamku Cieszyńskim nie pozostało wiele, na pewno warto zobaczyć jego ocalałe elementy, czyli romańską Rotundę p.w. św. Mikołaja, która może wyglądać znajomo, gdyż zobaczymy ją na banknocie 20 zł. Wieża Piastowska to zaś okazała, wysoka konstrukcja, z której rozciąga się niezapomniany widok na miasto.

Zespół parkowy uzupełnia okazały klasycystyczny Habsburski Pałac Myśliwski, w którym dawniej zatrzymywały się liczne głowy państw. Ciekawostką jest, że Cieszyn nazywany jest małym Wiedniem właśnie z powodu tego, że był on przez jakiś czas stolicą Cesarstwa Austriackiego. Nie są to ostatnie ciekawostki dla fanów historii w tym mieście.

Browar Zamkowy Cieszyn

Nieopodal Pałacu Myśliwskiego odwiedzić można kolejną wizytówkę miasta – Browar Zamkowy. To szczególne miejsce warto polecić nie tylko miłośnikom złocistego trunku, ale każdemu, kogo interesuje dawna myśl techniczna. Browar działa bowiem od stuleci i kultywuje niektóre niestosowane już powszechnie metody, jak fermentacja piwa w otwartych kadziach. Poza degustacją piwa, można tu poznać historię browaru, miasta oraz regionu. Zatem jest to jedno z pierwszych miejsc, do których warto skierować kroki po przybyciu do Cieszyna!

Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Muzeum Drukarstwa

Skoro z pewnością każdy prędzej czy później będzie wędrował klimatycznymi uliczkami Starego Miasta, warto przy okazji umieścić te spacery w kontekście historycznym. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego można nie tylko poznać historię i specyfikę miasta i regionu, ale zobaczyć dziwaczne i niespotykane przedmioty z całego świata uszeregowane w tematyczne kolekcje.

Cieszyn był dawniej jednym z najważniejszych ośrodków drukarskich, a Muzeum Drukarstwa świadczy o tym dobitnie. Nie ma mowy o zwykłej wystawie, gdyż wszystkie maszyny drukarskie są sprawne i można zobaczyć je w akcji, organizowane są także warsztaty dla dzieci i dorosłych!

Stary i Nowy Cmentarz Żydowski

Cieszyn jako miasto wielokulturowe był miejscem styku wielu wyznań. Co prawda trudna historia zmieniła w tej kwestii niemal wszystko, lecz nadal pozostają materialne ślady tej przeszłości. Cmentarze Żydowskie w Cieszynie to najstarsze tego typu obiekty w Polsce, są idealne na pełne zadumy, ale i niezwykłego klimatu spacery. To zdecydowanie nieoczywiste, ale niezwykle interesujące miejsca!

Cieszyn – program city break w hotelu Liburnia

Ponieważ w Cieszynie jest naprawdę wiele atrakcji do wyboru, tym bardziej warto skorzystać z dedykowanego programu hotelu Liburnia, który jest idealnym sposobem na weekend we dwoje! Nocleg, posiłki i możliwość degustacji piw ze wspomnianego browaru to tylko podstawowa część tej ciekawej oferty specjalnej! Aktywne zwiedzanie miasta będzie możliwe dzięki wypożyczonym rowerom lub sprzętowi do nordic walking. City break w hotelu Liburnia sprawia, że nie trzeba tracić czasu na kwestie organizacyjne i można od razu poznawać niesamowite zakątki Cieszyna!