test

„Cieszyńska Wenecja”
Dzielnica Cieszyna, zwana popularnie Wenecją, znajduje się nad kanałem Olzy, Młynówką. To pełne uroku, ustronne miejsce, ściśle jest związane z historią miasta. Początki sięgają XVI wieku, kiedy Młynówka, spełniając wobec cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego ważne funkcje obronne, była dla miasta miejscem strategicznym, co powodowało, że wzdłuż potoku osiedlali się lokalni rzemieślnicy z biegiem czasu tworzący rodzimy przemysł. Tu powstał tartak, elektrownia i młyn zasilany wodami Młynówki. Obecnie okolica straciła gospodarcze znaczenie, stając się miejscem wernisaży artystów, romantycznych spacerów Cieszynian i osób odwiedzających miasto.

Cieszyński Browar Zamkowy   
Browar powstał w 1846 roku za panowania Habsburgów. Działa do dziś. Produkuje się w nim m.in. piwo znane pod nazwą Cieszyńskie – jasne i ciemne, z lekką goryczką.

Zamek książąt cieszyńskich z panoramą miasta
Początkowo istniał w tym miejscu gotycki zamek książąt cieszyńskich. Zachowała się z niego tylko 24-metrowa (8-kondygnacyjna) wieża Piastowska na rzucie kwadratu z XIV w. Jest zbudowana z kamienia. Można z niej podziwiać panoramę miasta. Drugim cennym obiektem jest rotunda św. Mikołaja – dawna kaplica zamkowa z XI/XII w. zbudowana z ciosów kamiennych, przebudowana w XIII w., a następnie w XIX w., otynkowana.

[gmedia id=3 order=”ASC”]