Blog

cieszyn noclegi, noclegi cieszyn, pokoje gościnne cieszyn

Odkryj czeski Cieszyn: Przewodnik dla gości Hotelu Liburnia

Blog

Cieszyn to malownicze miasto położone na pograniczu naszego kraju, które podzielone jest na dwie części: polską i czeską. Gości Hotelu Liburnia zachęcamy do odkrycia uroków czeskiej części Cieszyna, oferującej bogactwo historii, kultury oraz licznych atrakcji turystycznych. Poniższy przewodnik pomoże zaplanować niezapomniane wycieczki i w pełni doświadczyć ducha tego urokliwego miejsca. Nasz hotel Cieszyn zaprasza do lektury, z której dowiesz się o atrakcjach czeskiego Cieszyna.

Spis treści:

  1. Lista punktów obowiązkowych w czeskim Cieszynie
  2. Plac Armii Czechosłowackiej, czyli prawdziwe serce czeskiego Cieszyna
  3. Muzeum Ziemi Cieszyńskiej. Skarbnica lokalnej historii
  4. Kawiarnia i czytelnia Avion/Noiva, czyli literackie serce miasta
  5. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Architektoniczny klejnot na Śląsku
  6. Park Mieszka I

Lista punktów obowiązkowych w czeskim Cieszynie

Plac Armii Czechosłowackiej, czyli prawdziwe serce czeskiego Cieszyna

Centralnym punktem czeskiego Cieszyna jest Plac Armii Czechosłowackiej (Náměstí ČSA). Znajduje się tu imponujący ratusz, którego budowa rozpoczęła się w kwietniu 1928 roku i zakończyła już w grudniu tego samego roku. Wnętrza ratusza ukończono w 1929 roku. Decyzję o budowie podjęto w 1923 roku. Na placu można również zobaczyć zarys fundamentów dawnego domu “Madam Tetlove”, którego wyburzenie było konieczne do wytyczenia placu. Rynek otoczony jest modernistycznymi kamienicami wzniesionymi w podobnym okresie co ratusz, co tworzy spójną i harmonijną całość architektoniczną.

Muzeum Ziemi Cieszyńskiej. Skarbnica lokalnej historii

Muzeum Těšínska, znane również jako Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, jest kolejną atrakcją czeskiego Cieszyna. Znajduje się ono przy Alei Głównej, prowadzącej od przejścia granicznego przy Moście Przyjaźni w kierunku ulicy Dworcowej. Siedziba muzeum mieści się w neoklasycystycznym budynku z lat 1885-1886, który pierwotnie był prywatną rezydencją miejscowego architekta Aloisa Jedeka. Muzeum oferuje fascynującą podróż przez historię i kulturę regionu, prezentując liczne eksponaty oraz wystawy tematyczne, które przybliżają gościom bogatą przeszłość tego obszaru.

Kawiarnia i czytelnia Avion/Noiva, czyli literackie serce miasta

W pobliżu Mostu Przyjaźni znajduje się niepozorny budynek, który kryje w sobie prawdziwy skarb dla miłośników czeskiej literatury i kultury – kawiarnia i czytelnia Avion/Noiva. Jest to replika oryginalnej kawiarni, która stała niemal w tym samym miejscu i posiada długą, interesującą historię. To miejsce jest ulubionym przystankiem czeskich literatów, którzy przychodzą tu delektować się aromatyczną kawą i zanurzać się w świat książek. Atmosfera kawiarni sprzyja kontemplacji i twórczej pracy, a także spotkaniom towarzyskim.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Architektoniczny klejnot na Śląsku

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa jest imponującą budowlą, która została wzniesiona z inicjatywy jezuitów w latach 1891-1894 według projektu wiedeńskiego architekta Ludwika Zatzky’ego. Świątynia, utrzymana w stylu neogotyckim, zachwyca swoją architekturą i bogatym wystrojem, którego elementy zostały wykonane przez austriacką firmę Ferdinanda Stuflessera. W kościele znajdują się również relikwie świętego Melchiora Grodeckiego, co dodaje miejscu szczególnego znaczenia duchowego i historycznego.

Park Mieszka I

W sercu rezerwatu “Lasek Miejski nad Puńcówką” znajduje się Park Mieszka I – prawdziwa oaza ciszy i spokoju, idealna do odpoczynku i oderwania się od zgiełku codzienności. To miejsce stanowi doskonałą enklawę zieleni, gdzie można naładować akumulatory w otoczeniu przyrody. Jedną z głównych atrakcji parku jest przedwojenny pomnik Mieszka I, który z dumą i oddaniem spogląda na swoje władztwo. Monumentalna rzeźba tego legendarnego władcy dodaje miejscu szczególnego charakteru i stanowi doskonały punkt orientacyjny podczas spacerów. Wielu turystów nie opuszcza Parku Mieszka I bez pamiątkowego zdjęcia przy pomniku, uwieczniając tym samym swoje wrażenia z wizyty w Cieszynie i okolicach.

Postaw na sprawdzone noclegi Cieszyn w Hotelu Liburnia i odkrywaj czeski Cieszyn, pełen historii, kultury i licznych atrakcji turystycznych. Spacerując jego uliczkami, zwiedzając muzea i podziwiając architektoniczne perły, można poczuć się jak w podróży w czasie, gdzie każda uliczka i budynek opowiadają swoją unikalną historię.