Blog

Magia Andrzejek

Blog

Spis treści:

  1. Magia Andrzejek
  2. Andrzejkowe zwyczaje
  3. Wróżby
  4. Andrzejki w Liburni

Magia Andrzejek

Andrzejki to magiczny wieczór, który według starych wierzeń pozwala poznać przyszłość. Kiedyś dedykowany wyłącznie paniom i celom matrymonialnym, dziś jest już okazją do zabawy dla wszystkich.

Andrzejkowe zwyczaje

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą tradycję. Wierzono, że tego właśnie dnia duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają przed ludźmi tajemnice. Prawdopodobnie kolebką wróżb andrzejkowych była starożytna Grecja lub plemiona starogermańskie, bardzo mocno kultywujące boga płodności i miłości. W Polsce pierwsze wzmianki dotyczące andrzejek pochodzą z XVI wieku – np. wierzono, że post w wigilię św. Andrzeja był gwarancją tego, że we śnie ukarze się przyszły małżonek, a gałązka wiśni ucięta w Andrzejki, która zakwita w Boże Narodzenie to zapowiedź szybkiego wesela. Są też bardziej humorystyczne wierzenia, zgodnie z którymi strona, z której w andrzejki szczeka pies wskazuje skąd przyjedzie narzeczony.

Wróżby

Dawniej andrzejkowe wróżby traktowano bardzo poważnie. Dziś ten wieczór jest już okazją do wyśmienitej zabawy, nieco z przymrużeniem oka. Towarzyszą mu liczne atrakcje nawiązujące do starodawnych wróżb.  Najbardziej znaną andrzejkową zabawą jest lanie wosku (kiedyś wykorzystywano w tym celu cynę i ołów!). O dziwo, najcenniejsze były te, pochodzące z ram okien lub witraży kościołów. Dawało to ponoć gwarancję trwałości małżeństwa. Inne znane obecnie zwyczaje to przestawianie butów, obieranie jabłek i szukanie imienia przyszłej żony lub męża na kartonowym sercu.

Andrzejki w Liburni

Niezaprzeczalna magia tego wieczoru, czas spędzony w niebanalny sposób, okazja do spotkania z przyjaciółmi – wszystko to sprawia, że zabawy andrzejkowe w Liburnii cieszą się niesłabnącą popularnością.