Blog

Czeski Cieszyn

Blog

Spis treści:

  1. Czeski Cieszyn … miasto zza Olzy
  2. Największe atrakcje Czeskiego Cieszyna
  3. Czeska kuchnia – tradycja i smak!

Czeski Cieszyn … miasto zza Olzy

Zgodnie z przekazem starej legendy Cieszyn to miasto założone na początku IX wieku przez trzech braci Bolka, Leszka i Czeszka. Pamiątką tamtych wydarzeń jest Studnia Trzech Braci (symboliczne źródło, przy którym doszło do spotkania braci) obecnie znajdująca się po polskiej stronie Cieszyna, niedaleko rynku głównego.

Burzliwe dzieje tego regionu doprowadziły do tego, że finalnie w 1920 roku wskutek podziału Księstwa Cieszyńskiego pomiędzy Polskę i Czechosłowację ustalono nową granicę – stała się nią rzeka Olza. Ta niefortunna decyzja podzieliła miasto na dwie połówki. Dawna dzielnica Cieszyna „Saska Kępa” stała się odrębnym miastem – Czeskim CieszynemSaska Kępa była dzielnicą przemysłową, dlatego więc po podziale Cieszyna, po czeskiej stronie zabrakło cennych zabytków, urzędów czy placówek oświatowych. Z tego właśnie powodu w latach 20-tych XIX wieku rozpoczęto budowę nowego centrum miasta. Dzięki temu obecny Czeski Cieszyn to odrębne miasto z własnym Ratuszem i Rynkiem.

Największe atrakcje Czeskiego Cieszyna

Co prawda większość zabytków Starego Cieszyna znajduje się po polskiej stronie, jednak Czeski Cieszyn i jego okolice oferują turystom liczne ciekawostki.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie zbudowany w stylu neogotyckim, poświęcony w czerwcu 1892 roku.
Park archeologiczny z Kocobędza  (http://www.archeopark-chotebuz.cz/) znajduje się niedaleko Cieszyna. Park jest kopią grodziska słowiańskiego pochodzącego z przełomu VIII i XI wieku, a początki osadnictwa datuje się na epokę brązu i okresu kultury hasztalskiej.
We wsi Cierlicko (Těrlicko)  pomiędzy 1955 – 1964 rokiem została wzniesiona zapora na rzece Stonávce o wysokości 25 metrów i długości ponad 600. Obecnie to znane i lubiane miejsce idealne do letniego wypoczynku. Znajduje się tu kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodno-sportowego.
Karwina (Karvina)– to miasto położone kilkanaście kilometrów od Cieszyna, na terenie Śląska Cieszyńskiego. Jego głównym zabytkiem jest Zamek Frysztat / Pałac we Frysztacie. Na uwagę zasługuje również Rynek Masaryka (Masarykovo náměstí), który jest głównym miejscem kulturalno-towarzyskim, a w centralnym punkcie placu znajduje się ratusz z renesansową wieża, całość natomiast otaczają ciekawe kamienice. Wizyta w Karwinie to także okazja do wycieczki przez Most Łukowy nad rzeką Olzą, zbudowany w 1925 roku. Natomiast dzielnica Darkov, to uzdrowisko z bardzo długą historią, powstało bowiem w 1867 roku. Warto skosztować tutejszych wód, posiadają one duże ilości jodu, przez co pozytywnie wpływają na schorzenia neurologiczne, układ krążenia oraz choroby skóry.

Czeska kuchnia – tradycja i smak!

Kuchnia czeska jest bardzo smaczna, niestety jest również bardzo kaloryczna i raczej ciężka. Mało kto będąc w Czechach potrafi jednak odmówić sobie tej przyjemności, jest to bowiem prawdziwe bogactwo smaków, raj dla wielbicieli tradycyjnych dań, przyrządzanych według starych receptur.

Czesi to prawdziwi wielbiciele zup! Nie może ich zabraknąć podczas każdego czeskiego obiadu. Najsłynniejsza ich przedstawicielka to zupa czosnkowa z serem (česnečka se sýrem). Poszukiwacze kulinarnych wrażeń powinni natomiast spróbować innego czeskiego specjału, a mianowicie zupy piwnej (staročeská pivní polévka), w skład której wchodzi piwo, mleko, mąka i cynamon. To z pewnością propozycja nie dla każdego, niemniej jednak bardzo oryginalna.

W powszechnym pojęciu czeska kuchnia nie istnieje oczywiście bez knedlików. To klasyka sama w sobie i obowiązkowy punkt każdego menu. Knedliki mogą być ziemniaczane (bramborove knedlíky) lub bułczane (houskový knedlíky). Najlepiej smakują w towarzystwie pieczeni wieprzowej i surówki z czerwonej kapusty – jest to bowiem czeski odpowiednik polskiego schabowego.
Knedliki występują również w słodkiej, owocowej odsłonie i zazwyczaj pełnią rolę deserów. Najbardziej popularne są knedliki z truskawkami, śliwkami, borówkami lub morelami. Podane z masłem, cukrem pudrem, a także z twarogiem, bitą śmietaną lub czekoladą z cynamonem są wspaniałą ucztą dla podniebienia. Innymi słynnymi deserami  jest narodowe ciasto Czechów – jabłkowy strudel (jablkový štrůdl) oraz bułeczki z powidłami (český kolač). Radzimy nie myśleć o kaloriach i oddać się wspaniałej degustacji.
Czesi to również miłośnicy serów, jedną z najbardziej popularnych przekąsek jest smażony żółty ser (smažený sýr) najczęściej podawany z frytkami (hranolky) oraz z sosem tatarskim (tatarskou omáčkou). Ponoć najlepiej smakuje właśnie z czeskim piwem!
Czeski Cieszyn ma swoje kultowe danie, uwielbiane przez turystów i stanowiące kulinarny symbol miasta – cieszyńskie kanapki ze śledziem! Są ponoć nie do podrobienia, a ich receptura skrywa w sobie tajemnicę, dzięki której smakują tak tylko i wyłącznie w Czeskim Cieszynie.

O czeskim piwie napisano już tak wiele, że nie trzeba go polecać, warto jednak poznać popularne czeskie napoje bezalkoholowe. Są to kofola oraz malinovka. Kofola to bezalkoholowy napój gazowany, w przeszłości mający być odpowiedzią Czechosłowacji na kapitalistyczną Coca-colę. Powstał w 1960 roku i nie trudno się domyślić, że zyskał ogromne grono wielbicieli. Chwilowo utracił swą popularność w wyniku przemian w latach 90-tych XX wieku, jednak już na początku XXI w triumfalny sposób powrócił do łask i obecnie jest poważnym konkurentem Coca-Coli oraz Pepsi. Kofola jest dostępna w różnych wersjach smakowych: Citrus – cytrynowa, Skořicová – z dodatkiem cynamonu, wiśniowa, Extra Bylinkova – z dodatkiem mięty pieprzowej oraz waniliowa.

Czesi uwielbiają dawne smaki i to właśnie z tego wynika tak ogromna popularność Malinovki, która jest niczym innym jak gazowaną lemoniadą. Jak wskazuje sama nazwa jest zawsze czerwona, o smaku malinowym i najczęściej produkowana jest z wód mineralnych wysokiej jakości. To niezapomniany smak dawnej oranżady, wspaniała podróż w czasie. Czechy to kulinarne bogactwo smaków, bardzo wierne tradycji, co jest ich niewątpliwą zaletą z punktu widzenia każdego turysty.