Blog

Czego jeszcze nie wiecie o Cieszynie?

Blog

Spis treści:

  1. Tramwajem po Cieszynie
  2. Ile „kosztuje” Cieszyn?
  3. Wszystko co NAJ tylko w Cieszynie!
  4. A to pech!
  5. Cieszynka z Cieszyna

Tramwajem po Cieszynie

Tak, to prawda – na początku XX wieku Cieszyn mógł się poszczycić własną, elektryczną linią tramwajową o długości 1,8 km z aż 11 przystankami! Regularny przewóz pasażerów rozpoczęto w 1911 roku, lecz historia sprawiła, że była to najkrócej funkcjonująca linia kolejowa w monarchii Austro-Węgier.
Warto jednak wspomnieć, że cieszyński tramwaj był niezwykle nowoczesnym projektem. Początkowo obsługa wagonu składała się z motorniczego oraz kontrolera biletów, niemniej jednak z czasem jego funkcję zastąpiono specjalną maszyną, do której pasażerowie wrzucali żetony za przejazd!
Podział miasta, który nastąpił po pierwszej wojnie światowej w 1921 roku, niestety zakończył jego funkcjonowanie, niemniej jednak legendarny cieszyński tramwaj pozostał wspaniałym historycznym symbolem rozwoju cywilizacyjnego i jedności ówczesnego Cieszyna.

Ile „kosztuje” Cieszyn?

Mało kto zwraca uwagę na detale znajdujące się na polskich banknotach. Kryje się na nich wiele ciekawostek, a jedną z nich jest obecność cieszyńskiej symboliki!
Na jakim banknocie się znajduje to zaszczytne wyróżnienie i co przedstawia? Chodzi oczywiście o Rotundę św. Mikołaja na wzgórzu zamkowym w Cieszynie, która widnieje na banknocie 20 złotowym. Powód? To najstarszy budynek kultury Chrześcijańskiej w Polsce, powstały na przełomie XI / XII wieku!

Wspomniana Rotunda św. Mikołaja widnieje również na awersie pamiątkowej monety o nominale 2 zł, wydanej przez NBP w ramach serii Historyczne Miasta w Polsce. Kolejne wspaniałe wyróżnienie, które pokazuje jak ważne miejsce w polskiej historii zajmuje właśnie Cieszyn.

Wszystko co NAJ tylko w Cieszynie!

Najstarsze, funkcjonujące nieprzerwanie muzeum w Europie Środkowej to oczywiście Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Założone w 1802 roku przez wybitnego mieszkańca miasta ks. Leopolda Jana Szersznika od początku, w odniesieniu do ówczesnych realiów, było niezwykle nowoczesną placówką.

Natomiast największym kościołem ewangelickim w Polsce jest założony w 1709 roku I Kościół Jezusowy w Cieszynie.
Ta wspaniała późnobarokowa, pięcionawowa świątynia powstała według projektu Jana Jerzego Hausrückera z Opawy. Dodatkowo w 1750 roku do kościoła została dobudowana 75 metrowa wieża, na której pod koniec 1922 roku umieszczono trzy stalowe dzwony.
Dlaczego I Kościół Jezusowy w Cieszynie jest największą ewangelicką świątynią? Jego wnętrze kościoła posiada 3,5 tysiąca miejsc siedzących, ogółem jednak może pomieścić nawet około 6 tysięcy osób! Dodatkową ciekawostką związaną z tym obiektem jest fakt, iż właśnie na nim został zamontowany pierwszy piorunochron w Cieszynie.

A to pech!

Cieszyn posiada również swoją legendę miejską. Zgodnie z nią najbardziej pechowym miejscem w Cieszynie były podcienia przy budynku na rogu ulic Głębokiej oraz Olszaka. Były to tzw. diabelskie lauby, ponieważ przejście pod nimi przynosiło nieszczęście, np. uczniom w trakcie egzaminu. W 1912 roku w czasie budowy nowej kamienicy zostały co prawda zlikwidowane, jednak związany z nimi przesąd na zawsze zapisał się w historii Cieszyna.

Cieszynka z Cieszyna

Cieszyńska Cieszynka nie oznacza radości po zdobyciu gola, choć wielu miłośnikom polowań z pewnością kojarzy się bardzo interesująco. Cieszynka to znana, lekka, małokalibrowa strzelba myśliwska przeznaczona do polowań na siedzące ptactwo. Ciekawostką jest fakt, że jest produkowana w Cieszynie od II połowy XVI aż do dzisiaj!